Implant-Clinic

Rehabilitacja

Zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo – żuchwowego dotyczą coraz większej grupy pacjentów.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo – żuchwowego dotyczą coraz większej grupy pacjentów.

Związane są z napięciami emocjonalnymi, stresem a także z mikro i makro urazami mechanicznymi w obrębie głowy, twarzy czy kręgosłupa. Mogą być też wypadkową wad postawy, obgryzania paznokci, nawykowego żucia gumy.

Pacjenci często nie kojarzą wielu objawów, które wynikają z dysfunkcji narządu żucia. O ile bruksizm, czyli tzw. zgrzytanie zębami prowadzące do ścierania zębów, ból podczas otwierania ust, odgłosy trzaskania w momencie otwierania lub zamykania ust, poranna sztywność żuchwy są już przez wielu pacjentów z tym schorzeniem kojarzone, o tyle wiele innych objawów jest pacjentowi uświadamiane dopiero przez lekarza.

Należą do nich:

  • częste bóle głowy (migrenowe)
  • bóle karku
  • ból ucha, zaburzenia słyszenia oraz szumy w uszach
  • bóle oczu i nieuzasadnione łzawienia w okolicy wewnętrznego kącika oka

Często objawy są tak nasilone, że niemożliwe jest wykonanie pracy protetycznej u pacjenta do momentu znaczącej poprawy i rozluźnienia mięśni układu stomatognatycznego.

Diagnozowanie pacjenta pod kątem zaburzeń stomatognatycznych odbywa się w naszej klinice wieloetapowo. Na ostateczną diagnozę i proces rehabilitacji składa się badanie i opinia lekarza stomatologa, lekarza ortodonty, lekarza ortopedy oraz dyplomowanego rehabilitanta z tytułem mgr rehabilitacji i ukończonymi specjalistycznymi kursami z zakresu terapii manualnej stawu skroniowo – żuchwowego. Tylko tak skoordynowane działanie wielu specjalistów pozwala na skuteczne wyeliminowanie zaburzenia u pacjenta.